„A SZÍNES OLDALAM”
A gyerekek az írásbeli felvételin csak nagyon keveset mutathatnak meg magukból.
Miközben szerzünk némi információt magyar- és matematikatudásukról, nagyon keveset tudunk meg személyiségükről, érdeklődési körükről. Ezért kérjük, hogy a szóbeli felvételire készítsenek egy nagyon rövid bemutatkozó anyagot A színes oldalam címmel. Ennek célja, hogy jobban megismerhessük a gyereket, továbbá, hogy kiindulópontjául szolgáljon a szóbeli felvételi során lezajló személyes beszélgetéshez.
Az egész anyagnak rá kell férnie egyetlen A4-es oldalra, hiszen a felvételiztetőknek csak nagyon rövid idejük lesz ismerkedni vele. Készülhet szabadkézzel vagy számítógéppel is. Tartalmazhat képeket, rajzokat, rövid szövegeket. Fontos, hogy a jelentkező magáénak érezze az anyagot, hiszen a felvételiztetők kérdezni fogják róla. Éppen emiatt kérjük, hogy az oldal összeállítását a gyerekkel közösen, sokat beszélgetve végezzék el.
A színes oldalon mindenképpen szerepeljen a felvételiző neve, ezen kívül kerülhet rá bármi, amit fontosnak vagy érdekesnek tartanak. Az alábbiakban írunk néhány példát, de ezek csak ötletek, nem ajánlások.
- A felvételiző gyerek családját bemutató fotó, rajz, leírás.
- Milyennek látom magam? – rövid szöveges bemutatkozás vagy szófelhő.
- Milyennek látnak engem? – rövid jellemzések a felvételizőről – például rokonoktól, tanároktól, ismerősöktől.
- Iskolán kívüli tevékenységeket bemutató fotók, rajzok, leírások.
- Érdeklődési kört, hobbit bemutató fotók, rajzok, leírások.
Az elkészült műveket a szóbeli felvételi elején kell átadni a felvételiztető tanároknak. Az összeállított anyag nem kerül közvetlenül pontozásra, így részt lehet venni a szóbeli felvételin A színes oldalam leadása nélkül is. Ugyanakkor egy jól összeállított, a gyereket sok szempontból bemutató anyag nagyban segítheti, hogy a felvételiztetők árnyaltabb képet alkothassanak a vizsgázó személyiségéről, azaz közvetve jelentősen hozzájárulhat a sikeres szóbeli felvételihez.